Uroczystości związane z 97 rocznicą odzyskania niepodległości Polski rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, o godz. 10.00 z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury. Część artystyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele z miejscowego Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza. 

Dalszą część świętowania tej radosnej rocznicy zaplanowano na godz. 17.00. 
W Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się Wieczornica „Jak interesujesz się Ojczyzną?” z udziałem  Przewodniczącej Rady Gminy Grabowiec, pani Agnieszki Rachańskiej z rodziną oraz Wójta Gminy, pana Waldemara Greniuka z małżonką.
 Ze względu na niepewną pogodę całość  odbyła się w budynku, zamiast ogniska na zewnątrz płonęły pochodnie.   Montaż poetycki, w którym znalazły się piękne wiersze, pieśni patriotyczne i krótka historia naszej drogi do niepodległości miał na celu zaangażowanie uczestników do aktywnego włączenia się w to, co dzieje się na sali. Rozdawaliśmy białe róże, wymienialiśmy przyjazne uściski dłoni, by uzyskać klimat jedności, między nami, jak i z całym narodem. Niezwykłe to było spotkanie, dorosłe osoby recytujące wiersze, żeńska część chóru okryta szydełkowymi chustami, nastrojowe światło świec, żołnierze w mundurach z dawnych lat i wszyscy, którzy poczuli się Polakami w ten listopadowy wieczór. Spotkaliśmy się, by wspólnie pośpiewać, zastanowić chwilę nad historią, posłuchać ludzi, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia panom: Markowi Wachna, który zechciał mówić na temat patriotyzmu, Wiesławowi Łukaszczykowi, Albertowi Romańczukowi, który zagrał postać Komendanta Piłsudskiego, Jerzemu Fedurkowi oraz panu Januszowi Koremskiemu, dzięki któremu udało się zaprosić tych  właśnie żołnierzy.

Dzięki współpracy z KGW Grabowiec Góra serwowany był bigos z grzybami, tradycyjne podpłomyki, amoniaczki i kiełbasa na gorąco – którą zasponsorował właściciel Delikatesów Centrum- pan Paweł Kłyż, o słodki poczęstunek zadbali pani Henryka Ślusarz-Zając, właścicielka apteki i sekretarz gminy-pan Tomasz Mołczan, herbatę i smaczne dodatki do niej zapewnił pan Paweł Flak.
Dyrekcja i pracownicy GOK dziękują wszystkim sponsorom!

Scenariusz poetycki opracowała Katarzyna Sawicka, wiersze deklamowały panie Renata Fedurek,  Marta Herbut, Agnieszka Nowaczewska oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Grabowca. Oprawę muzyczną z udziałem chóru przygotował pan Karol Chilewicz.  Podziękowania kierujemy także do pana Macieja Herbuta, za wydrukowanie gazety z artykułem o Józefie Piłsudskim z 1918 roku, którą roznosił mały „gazeciarz”.

K. Sawicka


Wyświetleń: 43

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 19:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 19:00
piątek: 8:00 - 16:00
sobota: 15:00 - 18:00 sala rekreacyjna
*(pierwsza i trzecia sobota miesiąca)
niedziela: 15:00 - 18:00 - Izba Pamięci
*(w dni ustawowo wolne od pracy i pierwszą niedziele miesiąca Izba nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.