Rozmiar tekstu

83. ROCZNICA NAPAŚCI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

„Mały Katyń” – tymi słowami (czytając prof. Wiktora Zina), określono wydarzenia z 25 września 1939 roku w Grabowcu i Grabowcu Górze. W minioną niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające mord, którego dokonali Sowieci na blisko czterdziestu oficerach Wojska Polskiego, którzy ranni, przebywali w szpitalu polowym. Sposób w jaki czerwonoarmiści dokonali tej egzekucji powtórzył się w Katyniu i Starobielski, takich metod używa wciąż rosyjska armia w wojnie na Ukrainie.

Spotkanie przy pomniku w Grabowcu Górze rozpoczęło się o godzinie 12:00 odegraniem Mazurka Dąbrowskiego przez Orkiestrę Dętą Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu. Część artystyczną zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu, pracująca pod kierunkiem nauczycieli, pani Agaty Łaszyńskiej-Sioma i pana Karola Chilewicza. Następnie rozpoczęła się Msza Św, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Grabowiec.

Na zakończenie obchodów 83. Rocznicy Napaści Sowieckiej na Polskę, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zamościu, władze gminy Grabowiec, Dyrekcja Zespołu Szkół w Grabowcu, przedstawiciele OSP oraz Związki kombatanckie złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów u stóp pomnika. Wartę honorową przy pomniku ku czci zamordowanych żołnierzy pełnili przedstawiciele 18 Pułku Obrony Przeciwlotniczej Garnizonu Zamojskiego z siedzibą w Sitańcu.

Tekst: Katarzyna Kasprowicz-Motowidło

FRAGMENT WYSTĘPU PRZYGOTOWANEGO PRZEZ MŁODZIEŻ Z ZS W GRABOWCU:

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
22-425 Grabowiec

NIP: 919 000 56 07

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 16:00
piątek: 8:00 - 16:00
niedziela (pierwsza i trzecia) : 14:00 - 17:00
Izba Pamięci (w dni ustawowo wolne od pracy)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.