Rozmiar tekstu

103. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

Izba Pamięci w Grabowcu zaprasza do obejrzenia wystawy

„Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.”

10 - 31 sierpnia 2023 r.


Wystawa opowiada o ludziach, którzy w lecie 1920 roku stanęli do obrony swojej niepodległej ojczyzny przed bolszewicką Rosją.

Letnie tygodnie 1920 r. i zwycięska Bitwa Warszawska przeszły do historii udowadniając hart ducha mieszkańców II Rzeczypospolitej. Zanim jednak do tego doszło, sytuacja Polski była bardzo trudna.

Po odwrocie z Kijowa w maju wielu wróżyło zbliżającą się klęskę w walce z bolszewikami. Oddziały bolszewickie podchodziły aż pod stolicę II Rzeczpospolitej. Od wyniku tego starcia zależała przyszłość nie tylko Polski, ale i zachodniej Europy.

Kiedy walka z bolszewickim najeźdźcą wchodziła w decydującą fazę, podjęto decyzję o utworzeniu Armii Ochotniczej. Jej dowództwo powierzono popularnemu gen. Józefowi Hallerowi. Przypuszcza się, że liczba ochotników stanowiła 20% całości składu formacji polskich. W najbardziej krytycznym momencie, latem 1920 roku, do Armii Ochotniczej wstąpiło łącznie ponad 100 tys. ludzi, z czego 30 tys. z samej Warszawy. Chociaż nierzadko brakowało im wyszkolenia i odpowiednich kwalifikacji, wnosili w szeregi armii także entuzjazm, który doskonale
działał na morale także regularnych oddziałów.

W działania o charakterze pomocniczym włączyły się niezliczone organizacje zawodowe, społeczne czy sportowe. Wśród ochotników znalazły się kobiety i mężczyźni z różnych części Polski i z
wielu grup społecznych. Nie zabrakło młodzieży (nawet całych klas pod opieką nauczycieli) i studentów (Legia Akademicka). Bezpośrednio na froncie znalazło się 9 tysięcy harcerzy, a 15 tys. wspierało walczących w formacjach pomocniczych. Do walki zgłaszali się ludzie różnych profesji: rzemieślnicy, profesorowie, lekarze, inżynierowie, prawnicy, pisarze. Kapłani nieśli posługę jako kapelanowie oddziałów. Ochotnicy z wpiętymi do czapek biało-czerwonymi rozetami stali się symbolem Bitwy Warszawskiej.

Biuro „Niepodległa”


 

Wyświetleń: 450

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

 

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 16:00
piątek: 8:00 - 16:00
niedziela (pierwsza i trzecia) : 14:00 - 17:00
Izba Pamięci (w dni ustawowo wolne od pracy)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.