HISTORIA:

Kapela Ludowa powstała w lutym 1982 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury i funkcjonowała do roku 2019. Głównym inicjatorem jej założenia był ówczesny dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Mieczysław Kulik. Pierwszy skład kapeli – według krótkiej historii zespołu opisanej przez Kulika1 - tworzyli: Janusz Boczkowski (akordeon), Bronisław Gąsior (pierwszy skrzypek), Bolesław Kanikuła (drugi skrzypek), Jan Kulik (śpiew), Mieczysław Kulik (bębenek), Bronisław Malinowski (skrzypce) oraz Mieczysław Zwoliński (śpiew). 
Początkowa faza istnienia kapeli nie była łatwa. Gminny Ośrodek Kultury w tamtym czasie dysponował jedynie akordeonem, a i doświadczenie w prowadzeniu tego typu zespołów było znikome. Brak instrumentów, repertuaru i strojów ludowych znacznie ograniczał jego działalność. 
Muzycy sami musieli zadbać o swoje instrumentarium, odszukując stare, często bardzo zniszczone instrumenty na strychach czy w garażach. Tylko dzięki ich zapałowi i zaangażowaniu szybko udało się je odremontować i rozpocząć próby. Kierownictwo muzyczne zespołu sprawowała najpierw Elżbieta Król, a po upływie niespełna dwóch miesięcy stanowisko to przejął pierwszy skrzypek, Bronisław Gąsior2. Po raz pierwszy kapela zaprezentowała się już w marcu 1982 roku podczas akademii z okazji Dnia Kobiet w Grabowcu, a we wrześniu wystąpiła na dożynkach gminnych3. W lutym 1983 roku do kapeli dołączyła wokalistka Maria Zarębska. W tym składzie zespół działał do września 1983 roku, kiedy to kapelę opuścił jej kierownik muzyczny Bronisław Gąsior, a jego miejsce zajął Edward Kanikuła, syn Bolesława Kanikuły. W początkowym okresie istnienia zespół występował na terenie gminy Grabowiec, uświetniając wszystkie imprezy kulturalne. Do kalendarza występów na stałe wpisały się takie uroczystości, jak dni miejscowości czy Dzień Seniora. 
Od początku lat dziewięćdziesiątych na stałe do kalendarza imprez kapeli wpisały się: obchody uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, Dożynki Gminne oraz Powiatowe.
Kapela ludowa od początku swego istnienia była i nadal jest wizytówką Grabowca. W jej repertuarze znajdują się, oprócz znanych pieśni, również te związane z Lubelszczyzną. 

CZŁONKOWIE KAPELI:

  • Dec Edward – akordeon
  • Derkacz Edward – sax tenor, klarnet, sax sopran
  • Dudziej Jan – bębenek
  • Herbut Marta – wokal
  • Hrycaj Roman – trąbka
  • Ostrowski Marian – akordeon, tuba
  • Świca Krzysztof (kapelmistrz) – trąbka, wokal
  • Wrotniak Antoni – akordeon, wokal
  • Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury
Wyświetleń: 168

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 19:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 19:00
piątek: 8:00 - 16:00
sobota: 15:00 - 18:00 sala rekreacyjna
*(pierwsza i trzecia sobota miesiąca)
niedziela: 15:00 - 18:00 - Izba Pamięci
*(w dni ustawowo wolne od pracy i pierwszą niedziele miesiąca Izba nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.