Rozmiar tekstu

70. ROCZNICA PACYFIKACJI GRABOWCA

W niedzielę, 22 czerwca 2014 roku obchodziliśmy 70 rocznicę Pacyfikacji Grabowca i Okolic, z udziałem przedstawicieli z Mrozów, Kałuszyna i Cegłowa, miejscowości w których znalazły schronienie i opiekę wysiedlone z Zamojszczyzny dzieci.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 częścią artystyczną przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu. Oprawę muzyczną przygotował pan Karol Chilewicz, nauczyciel muzyki, scenariusz pani Agnieszka Jałowicka nauczycielka języka polskiego. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji ojczyzny z udziałem 10 delegacji pocztów sztandarowych. Homilię wygłosił ksiądz Ryszard Ostasz z Gdeszyna. Część oficjalna, ze względu na niesprzyjającą aurę odbyła się w kościele parafialnym. Goście otrzymali pamiątkowe statuetki z podziękowaniami za bezinteresowny trud poświęcony utrwalaniu pamięci historycznej związanej z Wysiedlaniem Ludności Zamojszczyzny 1 1943 roku i Pacyfikacją Grabowca w 1944 roku.
Prezesi związków kombatanckich z Grabowca, panowie Henryk Kozar i Marian Nowogrodzki, zostali odznaczeni złotymi medalami a pan Zbigniew Pawlukowski z Mrozów srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznane przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na wniosek Fundacji Polsko Niemieckie Pojednanie.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy pomniku Bohaterów Rzeczpospolitej Grabowieckiej. Zarówno zaproszeni goście jak i mieszkańcy Grabowca mogli w tym dniu, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół obejrzeć wystawę dokumentalną „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny”, autorstwa pani dr Beaty Kozaczyńskiej z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, która w swoich publikacjach zajmuje się problematyką związaną z okresem II Wojny Światowej.

K. Sawicka


GALERIA

Wyświetleń: 86

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 18:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 18:00
piątek: 8:00 - 16:00
sobota: 9:00 - 15:00 - sala rekreacyjna
niedziela: 14:00 - 17:00 - Izba Pamięci
*(w dni ustawowo wolne od pracy i pierwszą niedziele miesiąca Izba nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.