Rozmiar tekstu

ROCZNICA BITWY O KAŁUSZYN

Na zaproszenie burmistrza Kałuszyna pana Mariana Soszyńskiego i prezesa ZKRP i BWP pana Eugeniusza Kuleszy, delegacja z gminy Grabowiec uczestniczyła w uroczystości poświęconej  75. rocznicy wybuchu II wojny światowej w tym bitwy o Kałuszyn, stoczonej 11-12 września 1939 roku. 

Główna część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, z udziałem delegacji pocztów sztandarowych, rodzin weteranów walk, kombatantów, starosty Mińskiego, władz samorządowych Miasta i Gminy Kałuszyn oraz licznie zgromadzonych mieszkańców i gości, w asyście kompanii honorowej 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz Orkiestry Wojskowej z Siedlec. 

Delegacja z Grabowca złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia bitwy pod Kałuszynem z 1939 roku, także na mogile „Dzieci Zamojszczyzny”. 

Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska jedyny w Polsce pomnik poświęcony polskim ułanom, którego fundatorem jest polski arystokrata i milioner z Londynu Jan Żyliński, syn rotmistrza Andrzeja Żylińskiego dowódcy szarży 4. szwadronu 11. pułku ułanów legionowych im. marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. 

Ośmiometrowy pomnik wykonano z pozłacanego brązu, umocowano go na cokole z czerwonego granitu (koszt około 1 milion złotych). Fundator chce odkłamać krzywdzący mit o polskiej kawalerii, która z szablami w dłoniach szarżowała na niemieckie czołgi. 

Złoty ułan przypomina piękne rzeźby, które powstawały dwieście lat temu, aby zgodnie z zamysłem autora oddać ułanom cześć w starym stylu: "żadnej sztuki nowoczesnej" podkreślał w rozmowach fundator Jan Żyliński i co najważniejsze „Polacy powinni znać swoją historię i być z niej dumni.”

E. Nowak


GALERIA

Wyświetleń: 89

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 18:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 18:00
piątek: 8:00 - 16:00
sobota: 9:00 - 15:00 - sala rekreacyjna
niedziela: 14:00 - 17:00 - Izba Pamięci
*(w dni ustawowo wolne od pracy i pierwszą niedziele miesiąca Izba nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.