Rozmiar tekstu

72. ROCZNICA PACYFIKACJI GRABOWCA

W czerwcu 1944 roku okupant niemiecki przeprowadził na terenie Grabowca i okolicznych miejscowości akcję pacyfikacyjną. Siła oporu, jaką stawiała ludność cywilna jak i liczne oddziały partyzanckie pod dowództwem Pawła Runkiewicza, pseudonim „Czarny” były dla Niemców dużym zaskoczeniem.

W tym roku obchody 72 Rocznicy Pacyfikacji Ziemi Grabowieckiej odbyły się 19 czerwca. Swoją obecnością uświetnił je ks. Biskup Marian Rojek, modląc się wspólnie z mieszkańcami za ofiary działań wojennych na naszym terenie. Podczas oficjalnej części uroczystości, która odbywała się przy pomniku Bohaterów Rzeczpospolitej Grabowieckiej została uhonorowana medalem PRO PATRIA dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Pani Beata od wielu lat zajmuje się badaniem losów ludzi wysiedlonych z Zamojszczyzny. Temat ten popularyzuje,  wydając książki i artykuły, organizując wystawy. Jest związana z naszym terenem, gdyż to właśnie w Grabowcu i pobliskim Skierbieszowie rozpoczęła swoje prace badawcze, odnajdując świadków i zapisując białe karty historii. Medal PRO PATRIA ustanowiony we wrześniu 2011 roku przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Beata Kozaczyńska otrzymała z rąk pana Dariusza Pawłosia, Prezesa Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło władz i mieszkańców Kałuszyna i Mrozów, którzy od wielu lat także związani są z Grabowcem. To właśnie tam, wiele wysiedlonych z Zamojszczyzny dzieci znalazło schronienie. Wdzięczność za ocalenie od głodu, a często również od śmierci,  jest w pamięci i sercach  Dzieci Zamojszczyzny wciąż żywa

Po wysłuchaniu części artystycznej, którą przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu, pani Agnieszka Jałowicka i pan Edward Kanikuła głos zabrali m.in.: pani Henryka Sęktas z-ca burmistrza Kałuszyna, pani Luiza Kowalczyk, z-ca burmistrza Mrozów, pan Witold Marucha, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, mjr rez. Dr Marek Gąska, wykładowca wyższych uczelni, kierunku- Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Na zakończenie, gospodarz uroczystości, wójt gminy Grabowiec, pan Waldemar Greniuk zaprosił przybyłych gości na posiłek w stołówce miejscowego Zespołu Szkół.

Katarzyna Sawicka


Wyświetleń: 151

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 16:00
piątek: 8:00 - 16:00
niedziela: 14:00 - 17:00
Izba Pamięci (w dni ustawowo wolne od pracy i pierwszą niedziele miesiąca Izba nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.