Rozmiar tekstu

75. ROCZNICA PACYFIKACJI GRABOWCA I OKOLIC

W Grabowcu 16 czerwca 2019 roku świętowano 75. rocznicę pacyfikacji miejscowości. Uroczystość, podczas której zwracano szczególną uwagę na powstanie tu w czasie II wojny światowej Wolnej Rzeczpospolitej Grabowieckiej miała w tym roku wyjątkowy program. Po zakończeniu Mszy Świętej i złożeniu wieńców wysłuchaliśmy wzruszającej części artystycznej w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół w Grabowcu. Scenariusz - Pani Agata Łaszyńska-Sioma, oprawa muzyczna Pan Karol Chilewicz z zespołem Pozytywnie Zakręceni. Do występujących dołączyły dzieci z Litwy goszczące w Zespole Szkół w Grabowcu. Zaśpiewały piosenkę o wolności w języku litewskim. Następnie odbyło się uhonorowanie osób zasłużonych, przez ZKRPiBWP w Zamościu. Medal otrzymał Pan Alfred Tryniecki a dyplomy uznania Tomasz Rodź, Mirosław Chodun i Piotr Seremak.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody w konkursie historycznym „Gmina Grabowiec w latach 1939 - 1953 r. Polityka okupantów, ruch oporu i postawy społeczeństwa”, który został zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Wolna Rzeczpospolita Grabowiecka i przy współpracy Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza.

Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy z zakresu historii regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu oporu, polityki okupantów i postawy społeczeństwa na terenie Gminy Grabowiec.

Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 13 uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. W etapie finałowym przeprowadzonym 12 czerwca 2019 r. zostali wyłonieni zwycięzcy:

Nagrody laureatom wręczyli: mjr rez. dr Marek Gąska oraz dyrektor ZS Pani Elżbieta Widyma.

1. Michał Pomazanka II LO

2. Bartłomiej Widyma III A gim

3. Roksana Adamczuk VIII b

4. Jakub Flak VII a

Ciekawą wystawę, którą przywiozła pani dr Beata Kozaczyńska można było również obejrzeć w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Wystawa będzie czynna do 1 lipca tego roku.

K. Sawicka


GALERIA ZDJĘĆ:

Wyświetleń: 100

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 18:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 18:00
piątek: 8:00 - 16:00
sobota: 9:00 - 15:00 - sala rekreacyjna
niedziela: 14:00 - 17:00 - Izba Pamięci
*(w dni ustawowo wolne od pracy i pierwszą niedziele miesiąca Izba nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.