Rozmiar tekstu

40 LAT MINĘŁO...

Dnia 1 maja 1986 roku – dokładnie 40 lat temu oczy całego świata, a w szczególności Polski, zwrócone były na skutki największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. Choć do awarii w elektrowni na Ukrainie doszło 26 kwietnia 1986 r. - a w Polsce przez pierwsze dni panowała informacyjna blokada. Władze PRL, mimo wiedzy o opadzie radioaktywnym, nie zdecydowały się na odwołanie tradycyjnych pochodów pierwszomajowych. Zakłady pracy, szkoły i organizacje partyjne tłumnie maszerowały w barwnych korowodach. Tak też było i w naszym Grabowcu. Nieświadomi zagrożenia mieszkańcy Grabowca i okolicznych wsi uczestniczyli w pochodach pierwszomajowych, spędzali na zewnątrz wiele godzin, nie będąc świadomymi opadu radioaktywnego.

(zdjęcie rekonstruowane, wizerunek może się różnić)
(zdjęcie rekonstruowane, wizerunek może się różnić)

Wspominając 1 maja 1986 roku, większość Polaków czuje dziś mieszankę nostalgii za latami młodości oraz dreszcz niepokoju na wspomnienie smaku płynu Lugola i niepewności, jaka wówczas panowała.


Zdjęcia z kroniki GOK w Grabowcu
Przygotowała: Małgorzata Szajuk - Izba Pamięci w Grabowcu

Wyświetleń: 298

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

E-Doręczenia:

  • AE:PL-95931-22901-WJWBF-26

 

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 16:00
piątek: 8:00 - 16:00
niedziela (pierwsza i trzecia) : 13:00 - 16:00
Izba Pamięci
(w święta i dni ustawowo wolne od pracy nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.