Zakończyliśmy właśnie, pierwszy z cyklu warsztatów rękodzieła, w ramach projektu ekologicznego „Stworzone z pasji”. Działania, są finansowane przez Stowarzyszenie Pracowni Orange i Fundację 5Medium. Podczas kilku czerwcowych spotkań, powstały kolorowe dywaniki i podkładki, których nie powstydziłaby się żadna manufaktura. Uczestniczki, pracowały wytrwale, także poza pracownią, zabierając materiały do domu, zużyłyśmy blisko 200 t-shirtów, które nie zasiliły wielkiego śmietniska. Zachęcamy Mieszkańców naszej gminy, do podejmowania tego typu działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Nawiązanie do tradycyjnego rękodzieła polskiej wsi-dawniej, nasze babcie, wykorzystywały przeróżne materiały i ścinki do stworzenia rzeczy potrzebnych w domu. Wiązało się to z brakiem funduszy, ale także z ograniczonym dostępem do nowych materiałów. W powyższym projekcie, podejmowane działania mają na celu ochronę środowiska naturalnego poprzez ograniczenie produkcji śmieci, wykorzystanie zbędnych rzeczy, by stworzyć coś praktycznego. Oczywiście można kupić tego typu dywaniki, ale wykonane samodzielnie, z wykorzystaniem własnych spranych t-shirtów, sprawią radość właścicielowi. Pierwszym etapem będzie odpowiednie pocięcie koszulek, tak, by powstał sznurek, następnie za pomocą szydełka tworzymy własny dywanik. Możemy spotkać się kilka razy (w zależności od potrzeb) w ramach tego warsztatu.
Dlaczego recykling?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2022 wyprodukowaliśmy w Polsce 128,4 mln ton odpadów! Oznacza to, że każdy z nas wytworzył aż 346 kg śmieci!
Jeśli te liczby przytłaczają Cię tak samo jak nas, poznaj metody, dzięki którym możemy walczyć z nadprodukcją odpadów.
Downcykling, czyli w zasadzie recykling…
Downcykling to w gruncie rzeczy urealniony recykling. Recykling obejmuje bowiem swym zakresem przetwarzanie zużytego produktu w materiały służące do produkcji nowych dóbr. Niestety niewiele produktów da się przetworzyć w taki sposób, aby można było uzyskać za każdym razem nowy, pełnowartościowy produkt. I wtedy mamy do czynienia z downcyklingiem, czyli przetwarzaniem odpadów w efekcie którego otrzymujemy produkt o niższej wartości od materiału wyjściowego. Tak jest w przypadku większości rodzajów tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych, metali samochodowych, tkanin z włókien mieszanych, czy kilkukrotnie przetworzonego papieru. Przykładem niech będą wymieniane przez wszystkich worki na śmieci otrzymywane z torebek reklamowych, tektura i toaletowy papier produkowane z pełnowartościowych materiałów papierowych, szklana stłuczka wykorzystywana w budownictwie jako składnik masy ceramicznej, izolacja, czy dywany fabrykowane z ubrań. Downcykling wynikać może z fizycznych właściwości materiałów, które nie mogą być przetwarzane w kółko bez utraty swoich właściwości, choć na ogół związany jest z zanieczyszczeniami materiału poddawanego przetworzeniu innymi substancjami, co uniemożliwia jego pełnowartościowy przerób. Tak jest w przypadku złomu motoryzacyjnego (stal zanieczyszczona miedzią), który nie może być powtórnie wykorzystywany przez przemysł samochodowy, ale doskonale sprawdza się w budownictwie (stal konstrukcyjna).
W lipcu realizujemy warsztat „Drugie życie starej szafki” w zgodzie z zasadami upcyklingu:
Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 10.00
Przynieś dowolny, podniszczony przedmiot a nadamy mu nowy wygląd.
Zapraszamy serdecznie!