Narodowe Święto Niepodległości

„Jeszcze Polska nie zginęła,
kiedy my żyjemy”

W czwartek, 11 listopada, obchodzimy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków - państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość! Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę – cenę własnego życia. Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu.

Dzień 11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, ale uroczyste obchody odbywały się już wcześniej. W międzywojniu określenie daty odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej pozostawało kwestią dyskusyjną. Wątpliwości nie budził natomiast jej symboliczny charakter, bowiem nie sposób było wskazać jednego wydarzenia przesądzającego o wskrzeszeniu polskiej państwowości. Wybór daty Święta Niepodległości wiązał się z zakończeniem I wojny światowej w wyniku podpisania rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r. Tego dnia także, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione. Pamięć jednak kultywowano konspiracyjnie. Na murach miast pojawiały się okolicznościowe napisy, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej składano wieńce i mocowano biało-czerwone flagi. W 1945 r. Krajowa Rada Narodowa uczyniła świętem państwowym 22 lipca. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989 r.

Mieszkańcy naszej gminy, w latach poprzednich, chętnie uczestniczyli w happeningach, w spotkaniach, dyskusjach, brali udział w czytaniu poezji, w marszach, nagrywali piosenki patriotyczne, chętnie uczestniczyli w seansach filmów patriotycznych, w wieczornicach organizowanych przez GOK, wystawach prezentujących drogi do niepodległości, Nocnym Rajdzie Niepodległości, pieszym radzie szklakiem miejsc pamięci i uroczystych akademiach przygotowywanych przez uczniów Zespołu Szkół w Grabowcu oraz warsztatach, podczas których wspólnie tworzyli np. kotyliony. Każdego roku grabowczanie uczestniczą we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, z udziałem delegacji pocztów sztandarowych, władz gminy, strażaków.

Tegoroczne obchody przypadają w wyjątkowo trudnym czasie pandemii. Jednak pamiętajmy, że państwo polskie to przede wszystkim obywatele. Różnimy się między sobą, ale wspólnie tworzymy ten piękny kraj. Zaśpiewajmy wspólnie, wywieśmy flagi czy nośmy dumnie kotyliony w barwach narodowych... każdy sposób jest dobry, by świętować wolność.

Świętowanie 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada rozpoczęło się o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Grabowcu. Uroczysta Msza Święta sprawowana była w intencji naszej Ojczyzny, kazanie wygłosił ks. Mieczysław Marszałek. Całość poprzedzona była częścią artystyczną w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Grabowcu. Grupa przygotowana przez nauczycieli Lucynę Marnik oraz Jolantę Bednaruk Vel Bednarczuk, muzyka: Karol Chilewicz.

W tym roku zapraszamy Państwa do wysłuchania utworów przygotowywanych przez młodzież uczęszczającą na zajęcia muzyczne do Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu oraz fragmentu występu z dnia 11 listopada, przygotowanego przez dzieci z Zespołu Szkół w Grabowcu. 

Wiwat Niepodległa!

artykuł przygotowała: N. Wiśniewska-Saluk
nagrania zrealizowane przez: K. Chilweicz, D. Kordyś


Wyświetleń: 785

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 18:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 18:00
piątek: 8:00 - 16:00
sobota: 9:00 - 15:00 - sala rekreacyjna
niedziela: 14:00 - 17:00 - Izba Pamięci
*(w dni ustawowo wolne od pracy i pierwszą niedziele miesiąca Izba nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.