Rozmiar tekstu

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2023

„Niechaj prowadzi nas gwiazda” - hasło Orszaku Trzech Króli, 6 stycznia 2023

Widzimy w oddali, jak brzemienna Maryja, wsparta na ramieniu Józefa, kołacze do kolejnych zamkniętych drzwi. Czuje, że nadszedł czas rozwiązania...

Gwiazdy są znakiem, by wyruszyć

Gwiazda nie jest jedynie dekoracją bożonarodzeniowych szopek, czy świątecznym symbolem. Jest znakiem, który również nas, tak jak Mędrców, ma mobilizować do wyruszenia w drogę ku Bogu.  

To Mędrcy po przybyciu do Jerozolimy zapytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon.” (Mt 2,2) Gwiazda, którą ujrzeli była więc powodem rozpoczęcia wędrówki. Była dla nich wyraźnym znakiem, że zbliża się czas narodzenia Zbawiciela. Ta wyjątkowa Gwiazda towarzyszyła im w dalekiej drodze w poszukiwaniu Jezusa. „A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę bardzo się uradowali.” (Mt 2,9-10)

Na czele Orszaku staje Gwiazda, która jest „przewodnikiem w wierze”.

„Gdy droga niełatwa – trzymamy się światła”

Scena u Heroda

Herod, który spotyka się z Monarchami słyszy ich ewangeliczne słowa o tym, że ujrzeli na Wschodzie gwiazdę Zbawiciela. Dialog pokazuje charakter Heroda oraz jego zawziętość. Może nam uświadamiać, że często nie zwracamy się w kierunku Tego, Który jest naszym Panem, gdyż sami siebie uważamy za najważniejszych, za gwiazdy, które chcą błyszczeć i przewodzić.

Diabelskie pokusy

Scena walki dobra ze złem pokazuje nam grupę Aniołów, którzy chcą prowadzić nas do Jezusa oraz grupę diabłów, którzy pragną, aby dusze ludzkie znalazły się w piekle. Aniołowie przekonują nas, że warto mieć dobrych przewodników, osoby, które pomogą nam iść naprzód w dobrym kierunku. Diabły z kolei próbują swoich sztuczek, przekonując, że na drodze do nieba światło razi, a przewodnicy nie są potrzebni.

 „Niebo dobrze radzi – Niech gwiazda prowadzi!”

Scena u Pasterzy

Czuwający Pasterze, którzy pilnowali swojego stada owiec, widzą dziwne światło nad Betlejem, czują, że tam wydarzyło się coś wielkiego. Podążają więc za światłem, aż do ubogiej stajenki.

Stajenka

Kiedy dotrzemy do Stajenki staniemy się świadkami pierwszego pokłonu, pokłonu, który składają pasterze. Radośni, rozśpiewani, ubodzy i wdzięczni pasterze, również podążyli za gwiazdą. Byli bliżej, gdyż byli mieszkańcami okolic Betlejem, dlatego dotarli pierwsi z powitaniem Dzieciątka. W swoich wyśpiewanych strofach kolęd mówią nam o świetle, które ich obudziło i skierowało do Betlejem. Są przykładem tych, którzy nie zastanawiają się jak Mędrcy, nie prowadzą naukowych badań i żmudnych dociekań. Wezwani, ruszają za głosem serca, za promieniem światła do Zbawiciela.

Pokłon Trzech Króli

Królowie kłaniając się Jezusowi mówią o promieniach światła, które wezwały ich do drogi.

Składają w darach, mirrę, kadzidło i złoto, to, co mają najcenniejszego.

Ta scena, daje nam do zrozumienia, że światło, które otrzymujemy od Boga, prowadzi nas do nieba. On sam jest Światłem, Drogą i Życiem dla każdego z nas. Bóg objawia się wszystkim, przyszedł do każdego człowieka i na każdego człowieka czeka w ubogiej Stajence i w niebie.

Po pokłonach Mędrców przychodzi czas na nasz osobisty pokłon, podczas którego wyznajemy naszą wiarę, że Dzieciątko Jezus jest naszym Bogiem, Zbawicielem i Odkupicielem.


W tegoroczny Orszak Trzech Króli zaangażowały się dzieci i młodzież z grupy oazowej przy parafii Św. Mikołaja w Grabowcu. Serdeczne podziękowania kierujemy do opiekuna grupy ks. Daniela, rodziców i Wszystkich Osób, które włączyły się w przygotowanie tych ulicznych jasełek.

Maryja z Józefem:
Paulina i Zbigniew Popek

Trzej Królowie:
Dariusz Błaszczuk, Tomasz Nowaczewski, Jarosław Smoła

Herod:
Emil Jabłoński

Aniołki:
Paulina Popek, Dominika Smoła, Nina Staszczuk, Ania Steć,Wiktoria Bałabuch, Oliwia Robaczyńska, Zuzia Popek, Basia Bałabuch, Ola, Weronika, Patrycja Nowaczewska

Diabełki:
Wiktor Staszczuk, Tadzio Bałabuch, Jakub Surma, Jakub Romaniuk

Pastuszkowie:
Beata Smoła z Antkiem i Frankiem, Kamil Robaczyński, Patryk Robaczyński, Kamil Romaniuk


Uczestnicy Orszaku otrzymali bezpłatnie korony i śpiewniki, a mali aktorzy drobne upominki. Dziękujemy Wszystkim za wspólne kolędowanie.

K. Kasprowicz-Motowidło


Wyświetleń: 510

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 16:00
piątek: 8:00 - 16:00
niedziela (pierwsza i trzecia) : 14:00 - 17:00
Izba Pamięci (w dni ustawowo wolne od pracy)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.