Gościliśmy w Pracowni Orange młodzież z Zespołu Szkół w Grabowcu. Uczniowie obejrzeli film „HOME: Ziemia S.O.S”. Projekt zapiera dech w piersiach obrazami, widz odbywa podróż po rafie koralowej, lasach, pustyni czy wielkich miastach świata, odbiorca zwiedza wszystkie kontynenty. Urok natury zderza się z olbrzymim wpływem człowieka na jej stan. Film zwraca uwagę na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego. Już podczas seansu młodzież komentowała to co ogląda, nie obyło się bez dyskusji. W filmie podane są informacje o umieralności z powodu zanieczyszczenia wody pitnej, dane jak wiele osób cierpi z powodu głodu, ile hektarów lasów znika co roku, jak wiele gatunków zwierząt zagrożonych jest wymarciem, wiadomość o przymusowej migracji klimatycznej wielu milionów ludzi.
Po filmie porozmawialiśmy o tym jakie wrażenia odnieśli uczestnicy, jakie wnioski wysnuli. Podsumowując bardzo wiele negatywnych działań miało już miejsce, informacje są wstrząsające, z wielu rzeczy nie zdawaliśmy sobie sprawy, jest jednak szansa, by opamiętać się i zacząć działać. Najbardziej wzruszające i budujące było jak wielu uczestników spotkania działa na co dzień, mówili że segregują śmieci, mają przydomowe ogródki, hodują zwierzęta, jedzą warzywa i owoce, chcą żyć z naturą w zgodzie. Usłyszeliśmy, że chcą wybrać się z dziećmi na ryby po 2050, więc muszą zrobić wszystko by ryb nie zabrakło.
Umiarkowanie, inteligencja i współudział te hasła zapadają w pamięć.
przygotowała: N. Wiśniewska-Saluk