Rozmiar tekstu

PACZKI ŚWIĄTECZNE DLA DZIECI ZAMOJSZCZYZNY

W niedzielę 18 grudnia 2022 roku o godzinie 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu odbyło się świąteczne spotkanie, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki. W nawiązaniu do okresu wysiedleń Zamojszczyzny i wieloletniej współpracy pomiędzy gminą Grabowiec a samorządem miasta i gminy Mrozy, gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkół w Mrozach i Otwocku, którzy przywieźli świąteczne paczki dla naszych Dzieci Zamojszczyzny.

Był to niezwykle piękny gest, wyrażający pamięć i chęć dzielenia się dobrem. Kombatanci, otrzymali także specjalne podziękowania oraz świąteczne, pachnące igliwiem stroiki na świąteczny stół. Jak poinformowali nas inicjatorzy tego spotkania, podobne upominki pojechały też do bohaterów ze Zwierzyńca i Szczebrzeszyna, a ich przygotowanie wsparły Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Fundacja Banku Pekao S. A. Była to żywa lekcja historii, w której udział wzięli świadkowie tamtych wydarzeń.

Akcja wysiedleńcza w gminie Grabowiec trwała od 21 stycznia do 19 lutego 1943 roku. Była jedną z części, zakrojonego na szeroką skalę i przyjętego przez hitlerowców dwa lata wcześniej, planu stworzenia na terenie Zamojszczyzny, obszaru zasiedlanego przez ludność niemiecką. Mieszkańcy gminy Grabowiec trafiali do obozu przejściowego w Zamościu, gdzie byli poddawani segregacji i wysyłani do obozów pracy w Niemczech, lub do niemieckich obozów koncentracyjnych. Według szacunków z gminy Grabowiec wysiedlonych zostało ponad sześć tysięcy osób.

W imieniu Dzieci Zamojszczyzny, dziękujemy inicjatorom za to piękne spotkanie.

K. Kasprowicz-Motowidło


 

Wyświetleń: 545

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

Formularz kontaktowy

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 16:00
piątek: 8:00 - 16:00
niedziela (pierwsza i trzecia) : 14:00 - 17:00
Izba Pamięci (w dni ustawowo wolne od pracy)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.

Autorami zdjęć z lotu ptaka są:
Kamil Pietnowski,
Tomasz Pedowski.