Rozmiar tekstu

BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA POŻYTEK. Wyjątkowy jubileusz 100-lecia OSP w Ornatowicach

W niedzielę, 14 czerwca 2026 roku, społeczność Ornatowic w gmi­nie Gra­bo­wiec była świad­kiem nie­zwy­kle pod­nio­słe­go wy­da­rze­nia. Tego dnia tu­tej­sza Ochot­ni­cza Straż Po­żar­na świę­to­wa­ła ju­bi­le­usz 100-le­cia swo­je­go ist­nie­nia. Pięk­na rocz­ni­ca sta­ła się do­sko­na­łą oka­zją do pod­su­mo­wa­nia ofiar­nej służ­by, zło­że­nia hoł­du po­ko­le­niom stra­ża­ków oraz na­gro­dze­nia tych, którzy co­dzien­nie dbają o bez­pie­czeń­stwo miesz­kań­ców. Wspól­ny­mi or­ga­ni­za­to­ra­mi uro­czy­sto­ści byli Za­rząd OSP Or­na­to­wi­ce, Wójt Gmi­ny Gra­bo­wiec oraz So­łec­two Or­na­to­wi­ce.

Uroczysta Msza Święta i ceremoniał strażacki

Ofi­cjal­ne uro­czy­sto­ści roz­po­czę­ły się o go­dzi­nie 13:30 zbiór­ką pod­od­dzia­łów, pocz­tów sztan­da­ro­wych oraz za­pro­szo­nych gości przy Ko­ście­le pa­ra­fial­nym (Ka­pli­cy) pw. Świę­tych Apo­sto­łów Pio­tra i Pawła w Or­na­to­wi­cach. O go­dzi­nie 14:00 od­pra­wio­na zo­sta­ła uro­czy­sta Msza Świę­ta w in­ten­cji stra­ża­ków. Kon­ce­le­bro­wał ją oraz Słowo Boże wy­gło­sił ka­pe­lan stra­ża­ków po­wia­tu za­moj­skie­go, ks. dr Sła­wo­mir Ko­ro­na, pod­kre­śla­jąc w ho­mi­lii wagę chrze­ści­jań­skiej i spo­łecz­nej misji nie­sie­nia bezi­nte­re­sow­nej po­mo­cy bliź­nim.

Po na­bo­żeń­stwie zgro­ma­dze­ni uczest­ni­cy ufor­mo­wa­li uro­czy­stą ko­lum­nę i przy dźwię­kach Or­kie­stry Dętej Gmin­ne­go Ośrod­ka Kul­tu­ry (GOK) w Gra­bo­wcu prze­ma­sze­ro­wa­li na plac przy re­mi­zie w cen­trum miej­sco­wo­ści. Tam, zgod­nie z ce­re­mo­nia­łem po­żar­ni­czym, do­wód­ca uro­czy­sto­ści zło­żył ofi­cjal­ny mel­du­nek pre­ze­so­wi Za­rzą­du Od­dzia­łu Po­wia­to­we­go ZOSP RP w Za­mo­ściu, dru­ho­wi Sta­ni­sła­wo­wi Grześ­ko. Wszyst­kich ze­bra­nych ser­decz­nie po­wi­tał go­spo­darz spot­ka­nia – pre­zes jed­nost­ki-ju­bi­lat­ki, druh An­drzej Grusz­ka, który w swo­im wy­stą­pie­niu za­pre­zen­to­wał bo­ga­ty rys hi­sto­rycz­ny OSP w Or­na­to­wi­cach, przy­wo­łu­jąc pa­mięć o za­ło­ży­cie­lach i tru­dach mi­nio­ne­go stu­le­cia.

Złoty Znak Związku i wysokie odznaczenia

Kul­mi­na­cyj­nym punk­tem ju­bi­le­uszu był akt de­ko­ra­cji za­słu­żo­nych stra­ża­ków oraz samej jed­nost­ki. Uchwa­łą Pre­zy­dium Za­rzą­du Głów­ne­go (nr 190/46/2026) Ochot­ni­cza Straż Po­żar­na w Or­na­to­wi­cach zo­sta­ła od­zna­czo­na Zło­tym Zna­kiem Związ­ku OSP RP za wie­lo­let­nią, ofiar­ną dzia­łal­ność w ochro­nie prze­ciw­po­żar­o­wej. Wy­jąt­ko­we wy­róż­nie­nie na ręce pre­ze­sa An­drze­ja Grusz­ki prze­ka­za­li: druh Sła­wo­mir Bart­nik (czło­nek Pre­zy­dium Za­rzą­du Głów­ne­go ZOSP RP), druh Sta­ni­sła­wo Grześ­ko oraz bryg. mgr inż. An­drzej Szoz­da (Za­stęp­ca Ko­men­dan­ta Miej­skie­go Pań­stwo­wej Stra­ży Po­żar­nej w Za­mo­ściu).

Ko­lej­nym do­nio­słym mo­men­tem było wrę­cze­nie Me­da­lu Ho­no­ro­we­go im. Bo­le­sła­wa Cho­mi­cza. W uzna­niu szcze­gól­nych za­sług dla roz­wo­ju związku od­zna­cze­ni zo­sta­li:

  • druh Ma­rian Wi­told Ro­zem­pol­ski (OSP Or­na­to­wi­ce) – w jego imie­niu medal dumnie ode­bra­ła wnucz­ka Do­mi­ni­ka,
  • druh Hen­ryk Smo­ła (OSP Gra­bo­wiec – Góra).

Medale i wyróżnienia dla druhów

Na mocy uchwa­ły Pre­zy­dium Za­rzą­du Od­dzia­łu Wo­je­wódz­kie­go Związ­ku OSP RP w Lu­bli­nie, wielu stra­ża­ków z te­re­nu gminy Gra­bo­wiec ode­bra­ło me­da­le kor­po­ra­cyj­ne:

  • Złoty Medal: Zbi­gniew Wój­ciuk, Le­szek Wilk (OSP Or­na­to­wi­ce), Krzysz­tof Kozar (OSP Wo­li­ca Uchań­ska), Wie­sław Bu­czak (OSP Sko­mo­ro­chy Duże), Piotr Bocz­kow­ski, Woj­ciech Mar­gol (OSP Gra­bo­wiec).
  • Srebrny Medal: To­masz Szo­sta­kie­wicz (OSP Or­na­to­wi­ce), Mi­chał Grzyb (OSP Sko­mo­ro­chy Duże).
  • Brązowy Medal: Paweł Wa­lu­siuk (OSP Or­na­to­wi­ce), Ma­te­usz Pro­kop (OSP Wól­ka Tu­częp­ska), Ra­do­sław Da­nie­luk (OSP Wo­li­ca Uchań­ska), Jakub Ka­li­now­ski (OSP Gra­bo­wiec), Ed­ward Lu­chow­ski, Ro­bert Hry­caj (OSP Sko­mo­ro­chy), Ja­ro­sław Ka­miń­ski (OSP Be­reść), Dawid Szu­mi­ło, Jakub Szu­mi­ło (OSP Gra­bo­wiec-Góra), Jan Hu­szcz, Da­ri­usz Psz­tyć (OSP Maj­dan Tu­częp­ska).

Pre­zy­dium Za­rzą­du Od­dzia­łu Po­wia­to­we­go w Za­mo­ściu na­da­ło rów­nież od­zna­ki „Stra­ża­ka Wzo­ro­we­go”, które otrzy­ma­li: Ka­ta­rzy­na Wój­to­wicz, Wal­de­mar Siem­bie­ga, Ma­te­usz Żoł­nier­czuk, Mi­chał Bed­nar­czuk, Mi­ko­łaj Wój­cic­ki oraz Dawid Czata.

Odznaki za wysługę lat

Nie­zwy­kle wzru­sza­ją­cym mo­men­tem było wrę­cze­nie od­znak za wie­lo­let­nią służ­bę przy­zna­nych przez Za­rząd Od­dzia­łu Gmin­ne­go w Gra­bo­wcu. Nie­kwe­stio­no­wa­nym re­kor­dzi­stą zo­sta­ł druh Zbi­gniew Wój­ciuk z OSP Or­na­to­wi­ce, świę­tu­ją­cy 45-le­cie dzia­łal­no­ści. Im­po­nu­ją­cą, 40-let­nią wy­słu­gę lat świę­to­wa­li dru­ho­wie: Hen­ryk Smo­ła, Ed­ward Adam­czuk, Sta­ni­sław Gre­niuk, An­drzej Grusz­ka oraz Ma­rian Tę­czak. Od­zna­cze­ni­a ode­bra­li rów­nież dru­ho­wie z 35-, 30-, 25- i 20-let­nim sta­żem w struk­tu­rach OSP.

Podziękowania, życzenia i akcent historyczny

W ofi­cjal­nej czę­ści uro­czy­sto­ści głos za­bra­li za­pro­sze­ni go­ście. Gra­tu­la­cje i sło­wa głę­bo­kie­go uzna­nia dla stu­let­nie­go do­rob­ku jed­nost­ki zło­ży­li m.in. Se­na­tor RP Jerzy Chró­ści­kow­ski, druh Sła­wo­mir Bart­nik, bryg. An­drzej Szoz­da oraz druh Sta­ni­sław Grześ­ko, peł­nią­cy jed­no­cze­śnie funk­cję Sta­ro­sty Za­moj­skie­go.

Oko­licz­no­ścio­we sta­tu­et­ki oraz dy­plo­my wrę­czy­li przed­sta­wi­cie­le Za­rzą­du Gmin­ne­go OSP w Gra­bo­wcu na cze­le z pre­ze­sem Mi­ro­sła­wem Gąs­ką i ko­men­dan­tem Ja­ro­sła­wem Smo­łą, a także Dy­rek­tor Gmin­ne­go Ośrod­ka Kul­tu­ry w Gra­bo­wcu, pan Do­mi­nik Kor­dyś.

Swo­ją obec­no­ścią uro­czy­stość uświet­ni­li także: wójt gminy Grabowiec - Bartosz Popek, Se­kre­tarz Gmi­ny - Ra­fał Ko­de­niec, Prze­wod­ni­czą­cy Rady Gmi­ny -  Marek Ber­nard oraz byli wój­to­wie Gmi­ny Gra­bo­wiec: Ta­de­usz Goź­dzie­jew­ski i Wal­de­mar Gre­niuk.

Nie­zwy­kłym i sym­bo­licz­nym ak­cen­tem ob­cho­dów była obec­ność pana Wie­sła­wa Miel­ni­czu­ka – wnuka za­ło­ży­cie­la jed­nost­ki OSP w Or­na­to­wi­cach. Udo­stęp­nił on zgro­ma­dzo­nym bez­cen­ną pa­miąt­kę: hi­sto­rycz­ne fo­to­gra­fie z cza­sów po­wsta­nia jed­nost­ki, co po­zwo­li­ło na chwi­lę wspo­mnień i po­łą­czy­ło mi­nio­ne po­ko­le­nia ze współ­cze­snym­i stra­ża­ka­mi.

Po za­koń­cze­niu ofi­cjal­ne­go ce­re­mo­nia­łu pre­ze­s An­drzej Grusz­ka zam­knął część for­mal­ną i w imie­niu or­ga­ni­za­to­rów za­pro­sił wszyst­kich go­ści oraz dru­hów do świet­li­cy wiej­skiej (re­mi­zy) na tra­dy­cyj­ny, uro­czy­sty obiad.

Sto lat po­myśl­no­ści dla OSP Or­na­to­wi­ce!


Fragment przemarszu:

 


 

Wyświetleń: 590

Galeria zdjęć

ADRES:

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu
Rynek 6
22-425 Grabowiec

tel: 84 651 22 38
NIP: 919 000 56 07

E-mail:

E-Doręczenia:

  • AE:PL-95931-22901-WJWBF-26

 

GODZINY PRACY:

poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 16:00
czwartek: 8:00 - 16:00
piątek: 8:00 - 16:00
niedziela (pierwsza i trzecia) : 13:00 - 16:00
Izba Pamięci
(w święta i dni ustawowo wolne od pracy nieczynna)

*Studio nagrań dostępne jest w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

*wynajem sali widowiskowej jest możliwy w pozostałym czasie po wcześniejszej konsultacji.

BIP

Materiały umieszczone na stronie posiadają prawa autorskie.
Kopiowanie bez zgody właściciela jest zabronione.