W niedzielę, 14 czerwca 2026 roku, społeczność Ornatowic w gminie Grabowiec była świadkiem niezwykle podniosłego wydarzenia. Tego dnia tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna świętowała jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Piękna rocznica stała się doskonałą okazją do podsumowania ofiarnej służby, złożenia hołdu pokoleniom strażaków oraz nagrodzenia tych, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Wspólnymi organizatorami uroczystości byli Zarząd OSP Ornatowice, Wójt Gminy Grabowiec oraz Sołectwo Ornatowice.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13:30 zbiórką pododdziałów, pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości przy Kościele parafialnym (Kaplicy) pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ornatowicach. O godzinie 14:00 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji strażaków. Koncelebrował ją oraz Słowo Boże wygłosił kapelan strażaków powiatu zamojskiego, ks. dr Sławomir Korona, podkreślając w homilii wagę chrześcijańskiej i społecznej misji niesienia bezinteresownej pomocy bliźnim.
Po nabożeństwie zgromadzeni uczestnicy uformowali uroczystą kolumnę i przy dźwiękach Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury (GOK) w Grabowcu przemaszerowali na plac przy remizie w centrum miejscowości. Tam, zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, dowódca uroczystości złożył oficjalny meldunek prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zamościu, druhowi Stanisławowi Grześko. Wszystkich zebranych serdecznie powitał gospodarz spotkania – prezes jednostki-jubilatki, druh Andrzej Gruszka, który w swoim wystąpieniu zaprezentował bogaty rys historyczny OSP w Ornatowicach, przywołując pamięć o założycielach i trudach minionego stulecia.
Kulminacyjnym punktem jubileuszu był akt dekoracji zasłużonych strażaków oraz samej jednostki. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego (nr 190/46/2026) Ochotnicza Straż Pożarna w Ornatowicach została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej. Wyjątkowe wyróżnienie na ręce prezesa Andrzeja Gruszki przekazali: druh Sławomir Bartnik (członek Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP), druh Stanisławo Grześko oraz bryg. mgr inż. Andrzej Szozda (Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu).
Kolejnym doniosłym momentem było wręczenie Medalu Honorowego im. Bolesława Chomicza. W uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju związku odznaczeni zostali:
Na mocy uchwały Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie, wielu strażaków z terenu gminy Grabowiec odebrało medale korporacyjne:
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Zamościu nadało również odznaki „Strażaka Wzorowego”, które otrzymali: Katarzyna Wójtowicz, Waldemar Siembiega, Mateusz Żołnierczuk, Michał Bednarczuk, Mikołaj Wójcicki oraz Dawid Czata.
Niezwykle wzruszającym momentem było wręczenie odznak za wieloletnią służbę przyznanych przez Zarząd Oddziału Gminnego w Grabowcu. Niekwestionowanym rekordzistą został druh Zbigniew Wójciuk z OSP Ornatowice, świętujący 45-lecie działalności. Imponującą, 40-letnią wysługę lat świętowali druhowie: Henryk Smoła, Edward Adamczuk, Stanisław Greniuk, Andrzej Gruszka oraz Marian Tęczak. Odznaczenia odebrali również druhowie z 35-, 30-, 25- i 20-letnim stażem w strukturach OSP.
W oficjalnej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. Gratulacje i słowa głębokiego uznania dla stuletniego dorobku jednostki złożyli m.in. Senator RP Jerzy Chróścikowski, druh Sławomir Bartnik, bryg. Andrzej Szozda oraz druh Stanisław Grześko, pełniący jednocześnie funkcję Starosty Zamojskiego.
Okolicznościowe statuetki oraz dyplomy wręczyli przedstawiciele Zarządu Gminnego OSP w Grabowcu na czele z prezesem Mirosławem Gąską i komendantem Jarosławem Smołą, a także Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu, pan Dominik Kordyś.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili także: wójt gminy Grabowiec - Bartosz Popek, Sekretarz Gminy - Rafał Kodeniec, Przewodniczący Rady Gminy - Marek Bernard oraz byli wójtowie Gminy Grabowiec: Tadeusz Goździejewski i Waldemar Greniuk.
Niezwykłym i symbolicznym akcentem obchodów była obecność pana Wiesława Mielniczuka – wnuka założyciela jednostki OSP w Ornatowicach. Udostępnił on zgromadzonym bezcenną pamiątkę: historyczne fotografie z czasów powstania jednostki, co pozwoliło na chwilę wspomnień i połączyło minione pokolenia ze współczesnymi strażakami.
Po zakończeniu oficjalnego ceremoniału prezes Andrzej Gruszka zamknął część formalną i w imieniu organizatorów zaprosił wszystkich gości oraz druhów do świetlicy wiejskiej (remizy) na tradycyjny, uroczysty obiad.
Sto lat pomyślności dla OSP Ornatowice!