Nagrania dźwięku i teledyski realizowane z projektu, o którym mowa poniżej, zostały opracowane w studio nagrań G-SOUND w Grabowcu. Jest to dla nas, już kolejne działanie we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Futuro z Białopola, które realizowało w październiku i listopadzie br. projekt 'Dźwięki i brzmienia. Muzyczne tradycje Białopola i okolic'.
Składały się na niego warsztaty śpiewu tradycyjnego, festiwal DZWIĘKI I BRZMIENIA, nagranie teledysków lokalnych zespołów śpiewaczych, wydanie monografii o lokalnych zespołach i muzykujących rodzinach oraz folderu promującego zespoły śpiewacze, a także pakietu edukacyjnego o muzyce wsi i muzycznej tradycji w gminie Białopole.
Wymienione działania zaplanowano z myślą o miejscowych twórcach amatorach (dorosłych, młodzieży i dzieciach), w tym o muzykujących rodzinach, a także mieszkańcach okolicy.
Projekt 'Dźwięki i brzmienia. Muzyczne tradycje Białopola i okolic' łączył pokolenia i stał się zwieńczeniem i uhonorowaniem pracy wszystkich, którzy tworzą kilkudziesięcioosobową aktywną grupę śpiewających w gminie Białopole. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkał się Festiwal DŹWIEKI I BRZMIENIA w Raciborowicach Kolonii, podczas którego zagrało i zaśpiewało 81 osób w różnym wieku.
Okazało się, że tradycja wspólnego muzykowania jest w Białopolu i okolicach ciągle żywa, a ludowa kultura muzyczna ma swoich następców. Potwierdziły to wielopokoleniowe występy oraz widzowie, którzy pozytywnie wyrażali się o idei Festiwalu i zgłaszali chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu spotkaniach. Projekt 'Dźwięki i brzmienia. Muzyczne tradycje Białopola i okolic' był finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska.
K. Sawicka, I. Starykiewicz